Semizotunun Bilinmeyen 8 Faydası

Semizotunun Bilinmeyen 8 Faydası

Kalbi koruyor

Semizotu, omega-3 yağ asitleri, EPA, DHA, glutamik, aspartik asit başta olmak üzere doymamış yağ asitleri bakımından bir hayli zengin. Bu özelliğiyle kalp dostu bir sebze olup çıkıyor. Semizotu, kalp damar sağlığını koruyor.

Kanser tedavisinde kullanılıyor

Bu yeşil yapraklı sebze, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kanserin tedavisinde de kullanılıyor.

Kabızlığı önlüyor

Lif bakımından zengin bir sebze olan semizotu, kabızlığı önlüyor. Kabızlık sorunu olanlarda da bağırsakların çalışmasına yardımcı oluyor.

Formda tutuyor

100 gramı sadece 32 kalori olan semizotu için neredeyse ‘sıfır kalori’ denilebilir. Düşük glisemik indeksi ile de kan şekerini dengeleyen bu sebze kilo vermeye ve formda kalmaya yardımcı oluyor. Semizotunun yemeğini ve salatasını hazırlayabileceğiniz gibi smoothie tariflerinize de dahil edebilirsiniz.

Gözü ve cildi koruyor

Cilt kuruluğuna karşı savaşan semizotu, içerdiği A vitamini sayesinde göz problemlerine karşı da koruyucu rol oynuyor. Aynı zamanda kemik gelişimi ve diş sağlığına da fayda sağlıyor.

Depresyona iyi geliyor

Semizotu, içerdiği mineral ve vitaminler ile günümüzün en popüler şikayetlerinden olan halsizliki yorgunluk ve depresyona iyi geliyor.

İdrar söktürücü

Bu özelliğiyle böbrekteki taş ve kumu temizlemeye de yardımcı oluyor.

Demir deposu

Semizotu, hemen hemen ıspanak ile aynı demir oranına sahip. Eğer demir eksikliğiniz varsa beslenme listenize semizotunu mutlaka eklemelisiniz.

 

Yayın tarihi: 05.12.2018

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?