Vücudunuzun Sütü Sindiremediğini Anlama Yolları

Vücudunuzun Sütü Sindiremediğini Anlama Yolları

Bazı bünyelerin süte karşı intolerans göstermesi nedeniyle sindirim aşamasında bazı sorunlar yaşanabiliyor. Sütün sindiriminde şu problemleri yaşıyorsanız, sizin de süt enzimleme noktasında sorununuzun olduğunu söylemek mümkün.

1- MİDEDE ŞİŞKİNLİK

Sütün içerisinde yer alan şekere laktoz denir. İnce bağırsak mukozası içerisinde yer alan laktozun laktaz tarafından sindirilememesidurumunda bu madde, parçalanamıyor ve bağırsakta birikmeye başlıyor. Bu problem kendini süt alımından 30 dakika ile 2 saat sonra gösteriyor. Süt içtikten sonra karnınızda ağrı, hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız, sütü sindiremiyorsunuzdur.

2-ŞİDDETLİ KARIN AĞRISI

Bağırsaklarda kasılma, karın ağrısı ve gaz sancısı gibi sorunlarla süt içtikten kısa bir süre sonra karşılaşmanız durumunda, laktozun bakterilerle ince bağırsaktan süzülemediği anlaşılır. Bu da laktozlu süt tüketmemeniz gerektiğini gösterir.

3-İSHAK VEYA KABIZLIK SORUNU VARSA

Sütün sindirilememesi durumunda meydana gelen gaz sancısının boşaltımı genelde ishalle birlikte gerçekleşir. Bazı bünyelerde ise bu durum kabız olarak görülür. Süt içtikten sonra bağırsaklarınızda olağan dışı bir durum görüyorsanız bir doktora başvurmalı ve sütü her zaman laktozsuz tüketmelisiniz.

4-MİDE BULANTISI VE KUSMA

Sütün taze olmasına rağmen mide bulantısı ya da kusma gibi sorunlara yol açması, bağırsaklarınızın laktoz sindirimi konusunda sorun yaşadığı anlamına gelir. Bulantının yanı sıra yine şiddetli karın ağrısı sorunu da söz konusu olabilir. Bu durum özellikle geceleri kendini daha sık gösterir. Dolayısıyla vücudunda süt sindirimi noktasında sorun yaşayan kişilerin, yatmadan önce süt içmemesi gerekiyor.

5-DEHİDRASYON SORUNU

Vücudunuzun sütü sindirememesi durumunda ortaya kabızlık, kusmaya da ishal gibi sorunların ortaya çıkacağını belirtmiştik. Bunların sonucunda da vücut su kaybedeceği için dehidrasyona uğrayabilir. Bu da yorgunluk, şiddetli baş ağrısı, ciltte kuruluk ve susama gibi problemlere neden olur.

Süt sindirimindeki sorunların asıl nedeninin laktoz olması nedeniyle, laktozsuz sütleri tercih etmeniz son derece önemli. Aksi durumda her süt içişinizde aynı problemleri yaşamanız mümkündür.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?