Aknelerle Baş Etme Yolları

Aknelerle Baş Etme Yolları

Aknelerle Baş Etme Yolları

Ergenlik döneminde başlayan ve aynı sıklıkla olmasa da hayatımızın sonunda kadar devam eden sivilcelerden kurtulma yolları vardır. Özellikle kadınlarda regl döneminin yaklaşmasıyla maksimuma çıkan sivilceleri besleyen birinci etken yağdır. Bu nedenle sivilceler yağlı ciltlerde daha fazla oluşur fakat bu yağsız ciltlerde sivilce oluşmaz anlamına gelmez.

Nasıl Kurtulunur ?

Şunu kesinleştirmeliyiz ki aknelerden sonsuza kadar tamamen kurtulmanın bir yolu yoktur fakat akneleri ciddi oranda azaltabiliriz. Öncelikle makyaj yapsanız da yapmasanız da cildinizi günde iki kere temizleyin. Eğer cildiniz yağlıysa krem bazlı değil jel bazlı temizleyiciler kullanmalısınız. Çoğu yağlı cilde sahip insan nemlendiricinin akneleri beslediğini düşünür. Nem ve yağ kesinlikle birbirine karıştırılmamalıdır. Cildinizi nemsiz bırakmamalısınız. Eğer kuru bir cilde sahipseniz yağ içeren nemlendiriciler, yağlı bir cilde sahipseniz yağ içermeyen nemlendiriciler kullanarak cildinizdeki dengeyi sağlayabilirsiniz. Fondöten ve pudra gözeneklerinizi kapatır ve cildinizin nefes almasını engeller. Aynı zamanda gün içinde cildiniz yağ ve ter üretmeye devam edecek ve yağ ve kirle birleşen fondöten pudra vb. kötü bir görnüme sebep olacak ve sivilcelerinizi besleyecektir.

 

Diğer bir önemli nokta isi doktor tavsiyesi olmaksızın sivilce ilacı kullanmamak. Cilt tipi ve aknelerin durumu kişiseldir. Sivilce lekeleriyle mücadele eden bir arkadaşınıza iyi gelen ilaç, ona doktor tarafından yazılmasına rağmen size iyi gelmeyebilir. Veya basitçe ikiniz de sivilceyle savaşıyorsunuzdur fakat sizin cildiniz yağlı, onunki kuruysa ilaç bir işe yaramayacaktır. Peeling, akneli ciltler için önerilmez. Peeling sırasında sivilceler patlayabilir ve bu durumda içindeki sıvı bütün yüzünüze yayılarak daha fazla sivilceye sebep olur. Peeling yapmak istiyorsanız sivilcelerinizden uzak tutmaya gayret gösterin. En önemlisi ise bütün bunları düzenli olarak uygulamak, günlük rutininiz haline getirmek. Sivilceleri çıkmadan engelelyin. Çıkmak üzere bir sivilce gördüğünüzde buz küplerini havlu vb. bir şeye sararak yüzünüze 15 dk. aralıkla bastırın.

İlaçlar

Beslenme ve yaşama alışkanlıklarınızı değiştirmenize rağmen geçmeyen akneleriniz fazlaysa, mutlaka tıbbi bir destek almalısınız. Bir cilt doktoruna görünüp vereceği ilacı düzenli kullanarak aknelerinizden basitçe kurtulmak mümkün.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?