Estetik Cerrahi Ve Gençler

Estetik Cerrahi Ve Gençler

Gençlerin farkındalıkları artıyor

“Bunun dışında gelişen dijital teknoloji sayesinde fotoğraf ve video çekiminin yaygınlaşması da gençler arasında estetik kusurların fark edilmesine neden oluyor. Yapılan selfi’ler gençleri başkalarıyla kıyaslama ve çeşitli açılardan yüz hatlarını inceleme ortamı yaratıyor. Teknolojideki bu gelişmeler tüm dünyada gençler arasında estetik cerrahinin yaygınlaşmasına neden olabiliyor.”

Hem fiziksel hem işlevsel sebepler ön plana çıkabiliyor

“Fiziksel ve işlevsel sorunlarını fark eden birçok genç kendi görünümünü iyileştirmek için ya da özsaygısını artırmak için estetik cerrahiye başvurabiliyor. Böylece istedikleri görünüme ulaşmanın yanı sıra özellikle burun estetiği operasyonlarında işlevsel açıdan da daha sağlıklı bir buruna kavuşabiliyorlar.”

Gençler en çok ne yaptırıyor?

“Burun estetiği; gençler tarafından talep edilen en yaygın estetik bir işlemdir. Cerrahi olarak uygulanabilirliği için burnun gelişimi tamamlamış olmalıdır. Rinoplasti uygulanabilirlik yaşı ise 15-17’dir. Kulak estetiği; özellikle kepçe kulak tedavisi yaklaşık 5-6 yaşından sonra yapılabilir. Çene estetiği; çene büyütme ya da çenenin yeniden şekillendirilmesi gençlik yıllarında da yapılabilir.
Meme büyütme; doğal meme yapısı aşırı küçük olması durumunda uygulanabilir. Meme asimetrisi; bir göğsün boyutunun ve şeklinin diğerinden farklı olması durumda uygulanır. Meme küçültme; sırt ve omuz ağrısı olan ya da aşırı büyük göğüslere sahip olmasından dolayı nefes almakta zorluk yaşayan veya büyük göğüsler sebebiyle utanan genç kızlar bu ameliyattan yararlanabilir. Jinekomasti; genç erkeklerde aşırı meme gelişimi tedavisinde kullanılan bir işlemdir. Genellikle bu durum kendiliğinden kaybolur. Ama ciddi durumlarda bu işlem yapılabilir.”

Estetik operasyonlarla ilgili gençlere tavsiyeleriniz neler?

“Burun estetiğinde kemik gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. Bu kızlarda ortalama 17-18 yaşında gerçekleşirken erkeklerde biraz daha fazla uzun sürebiliyor. Şunu unutmamalılar, bu hayatı kendileri için yaşıyorlar başkası için değil, gerçekten gerekli olması durumunda sadece kendi fiziksel ve psikolojik sağlıkları için estetik operasyon kararı almalılar. Estetik sorunlar mutsuzluğa yol açıyorsa üzülmemeliler, alanında uzman bir estetik cerraha giderek kendi durumlarına özel daha ayrıntılı bilgi almalıdırlar.”

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Yayın tarihi: 02.07.2018

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?