Siğil Türleri Nelerdir ?

Siğil Türleri Nelerdir ?

Birçok siğil türü bulunmaktadır. Fakat en çok oluşan siğil türleri el, ayak, parmak ve genital bölgede oluşanlardır.

1-Yaygın Siğiller: El, el üzeri ve içinde, parmak ve parmak aralarında, tırnak etrafında en çok görülen siğil türüdür. Tırnak yiyen kişilerde ve özellikle çocuklarda daha çok oluşur.

2- Ayak Tabanı Siğilleri: Tek tek veya gruplar halinde çıkabilirler. Nasır görünümünde ve deriye gömülü olurlar. Vücut ağırlığını ayaklar taşıdığı için, ayak tabanında olan siğiller ağrıya sebep olabilirler.

3- Düz Siğiller: Genellikle saç ve yüz çevresinde görülen düz ve yumuşak siğillerdir. Vücudun her hangi bir bölümünde görülme riski de bulunmaktadır. Kadınların bacak aralarında da görülebilir.

4- Etek Siğilleri: Erişkinlerde özellikle kadınlarda genital bölgede oluşur. Kesinlikle önemsenmeli ve tedavi edilmelidir. Tedavi edilmemsi kansere neden olabilir. Cinsel ilişki sırasında bulaşıcıdır. Cinsel ilişki sırasında mutlaka prezervatif ile korunulması gerekilir.

Genital siğiller, ten rengi, pembe ya da kırmızı renkte olabilir. Şekil olarak karnabahara benzemektedir. Küçük oldukları için fark edilmeleri zor olabilir. Üçlü dörtlü gruplar halinde çıkarlar,  hızla büyür ve çabuk yayılırlar. Bazen hafif ağrılara neden olabilirler. Aynı zamanda kanama ve kaşıntı yapabilirler.

İpliksi Siğil

Her yaşta görülme ihtimali bulunan fakat 50 yaş üstü kadınlarda görülme sıklığı daha fazla olan bir siğil türüdür. Diğer tüm siğil türleri gibi nedeni, HPV aldı virüstür. Ancak farklı grupta yer alır, cilt üzerinde oluşan enfeksiyonlar sonucu oluşur. Bu yüzden kuru cilde sahip kişiler daha fazla risk grubundadır. Kuru ciltler tahrişlere ve enfeksiyonlara daha açıktır.

İpliksi siğillerde hormonal değişikliklerde çok etkilidir. Özellik menopoz, andropoz, hamilelik, diyabet, obezite gibi durumlarda zayıflayan bağışıklık sistemi ipliksi siğillerin oluşması için ortam yaratır. 40 yaş altındaki kadınlarda görülme sebebi; yumurtalıklardaki işlevsel bozukluklardan kaynaklanır.

İpliksi Siğillerin Belirtileri

İpliksi siğiller göz, burun, ağız ve çene bölgesinde daha çok çıkar. Çok nadir durumda kadınlarda koltuk ve göğüste de görülebilir. Görünüş olarak ten renginden farklı sarı veya kahverengi tonunda olur. Yakından bakıldığında lifli bir görünümler vardır; bu yüzden hem yumuşak hem de sağlamdırlar. Uzunluk olarak 6-7 milimetre nadiren 1 santimetreyi bulan boyları olur. Oluşumu sırasında küme şeklinde çıkabilir ve bu durumda karnabahar görüntüsünü alır.

İpliksi siğillerin kansere dönüşme riski yoktur. Ama nedenlerinde HPV adlı virüsün olması bulaşıcı etki yapabilir. Ciltteki yara ve kesiklerden bulaşma ihtimali yüksektir. Müdahale edilmesi gerekir, yoksa büyüyerek sertleşip; boynuz görüntüsünü alırlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?