Yaz Geldi! Cildinizi Güneşten Koruyun!

Yaz Geldi! Cildinizi Güneşten Koruyun!

Benlere yakın takip

Var olan benler güneşten yeterince korunmadığında hücresel dönüşüm, kanser riskinde artış, renk ve şekil değişikliği ile sonuçlanabilir. Tatil öncesi ve sonunda ben muayenesi önerilir. Dermatoskop denen özel cihazla dermatoloji uzmanı tarafından değerlendirilen benler, risk derecelendirmesi sonucu yılda 1-2 sıklıkla izlem altında tutulabilir ya da cerrahi olarak eksize ettirilebilir. Malign melanom çoğunlukla sağlam deride aniden ortaya çıkan koyu kahverengi siyah tonlu düzensiz sınırlı renk değişikliği olarak gözlemlenir. Bu tip deri kanserlerinde erken tanı hayat kurtarır. Yazın tüm olası olumsuz etkilerinden korunmak için tatil öncesi dermatoloji doktorunuzdan danışmanlık almak ve muayene olmak çok önemlidir. Dermatoloji uzmanınız cildinize, mevsime ve size özel cilt bakım ürünleri (temizlik ürünü, tonik, gündüz ve gece bakımları, haftalık onarıcı maske, vs.),güneşten korunma ve güneş sonrası bakım konusunda yardımcı olacaktır. Lokal ürünlere ek olarak cilt sağlığını artıran işlemler ve takviyeler de önerilebilir. Deri, saç ve tırnak kuruluğu kişiye özel tedavi protokolleri ile giderilebilir, kalite artırılabilir. Dermatoloji doktorunuz muayene sonrası özel lokal bakımlar önerir.

Daha sıkı ve nemli bir cilt için mezoterapi

Lüzum halinde yaşa ve kişiye uygun besin takviyeleri örnek sıvı kollajen, Hyaluronik asit, C vitamini, beta karoten ve/veya vitamin H(Biotin) ile deri, saç ve tırnak sağlığı artırılır. Bunların yanı sıra derinin orta tabakasına çeşitli vitaminler ve yukarıda adı geçen moleküllerin direkt verilmesi( mezoterapi) ile cilt daha sıkı, nemli ve ışıltılı olacaktır.

PRP ile cildiniz ışıldasın

Mezolifting; PRP yani altın serumla desteklenebilir. PRP’de, kişiden alınan kan, yüksek devirde santrifüj edilip trombosit büyüme faktörlerinden zengin plazma kısmı ayrıştırılır. Deriye mikro iğneleme veya enjeksiyon tekniğiyle uygulandığında cildin nemi, ışıltısı daha belirgin şekilde artar. Göz altındaki halkalanma ve morluk azalır. Bu yöntemlerin yanı sıra somon DNA, nem aşıları ve botoks gibi yöntemler de tek başına ya da kombine uygulandığında cilt çizgilerinde azalma, esneklik ve nem seviyesinde artış, dokuda sıkılaşma meydana gelir. Deri, saç ve tırnak sağlığının korunması değişen mevsim ve kişisel ihtiyaçların giderilmesi için bir dermatoloji uzmanı ile düzenli iletişimin önemi büyüktür. Su tüketimi ve sağlıklı beslenme deri, saç, tırnak ve tüm sistem için önemlidir. Koruyucu önlemlerin ve onarıcı tedavilerin kişiye özel planlanması tedavi başarısı açısından büyük önem taşır.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz

Yayın tarihi: 02.07.2018

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?