Kürtaj Operasyonu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kürtaj Operasyonu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kürtaj Operasyonu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

İstenmeyen bir gebelik durumuyla karşılaşıldığı zaman sıklıkla başvurulan yöntem kürtaj olup kürtaj operasyonu işlemi, rahim içinin temizlenmesi doğrultusunda yapılan bir operasyondur. Hamile bir kadın hamileliğini sonlandırmak istediğinde kürtaj yaptırmaktadır. Bu operasyonla ana rahmindeki henüz cenin olan bebek adayının yaşamına son verilmektedir. Bu sebeple kürtaj operasyonu son çare olarak tercih edilmelidir. Çünkü bir canlının hayatını sonlandırma işlemi söz konusudur.

Kürtaj Operasyonu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
Kürtaj Operasyonu Hakkında

Öncelikle kürtaj  işlemi son yol olarak tercih edilmelidir. Eğer anne adayı kürtaja karar vermişse bu operasyon için  kesinlikle uzman bir kürtaj doktoru bulmalıdır ve operasyonu uzman doktora yaptırmalıdır. Doktor olmayan kişilere asla kürtaj operasyonu yaptırılmamalıdır. Zira doktor olmayan kişiler tarafından yapılan bir operasyon gebeliğin sonlandırılmasının yanı sıra anne adayının rahmine zarar verebileceği gibi anne adayının hayatını kaybetmesine kadar gidebilen riskli sonuçlara yol açabilir.

Mekan olarak ise örneğin kürtaj istanbul çevresinde ya da ankara, izmir gibi büyük şehirlerde yaptırılacak bir operasyonsa hastanelerde yaptırmak tercih edilmelidir. Özel doktor muayenehaneleriyle kıyaslandığında hastaneler sağlık ve hizmet bakımından kürtaj operasyonu için çok daha güvenilir olmaktadır.

Ayrıca eğer anne adayı evli ise bu durumda kürtaj yaptırabilmesi için eşinin de yazılı rızasının olması gerekmektedir. Bekar anne adayları yalnızca kendi rızalarıyla bu operasyonu yaptırabilmektedir.

Kürtaj operasyonunun yapılması için gebelik süresinin de yasal sınırlar içinde olması gerekmektedir. Aksi takdirde yasal kürtaj süresini aşmış bir gebeliğin sonlandırılması kanunen yasaktır. Kürtaj operasyonu için yasal sınır ise kadının son adet döneminden itibaren 10 haftadır. Eğer 10 hafta geçirilmişse yasa dışı yollara başvurularak kürtaj yaptırılmamalı ve annenin de bebeğin de sağlığı tehlikeye atılmamalıdır.

Kürtaj Ücretleri Ne Kadardır?


Kürtaj fiyatları anne adayının gebelik süresine ve operasyon risklerine göre değişkenlik göstermektedir. Devlet hastanelerinde SGK kapsamındaki kişilerin masraflarını SGK karşılamaktadır. Özel hastanelerde ise 1.000 TL’den başlayıp 3.000 TL’ye kadar yükselen fiyatlar söz konusu olabilmektedir.Özel hastanelere ya da özel doktorlara kürtaj yaptıracak olan kişilerin bu nedenle doktor muayenesinden geçerek kürtaj operasyonu ve ücreti hakkında detaylı ve net bir bilgi almalarında yarar vardır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?