Diş Eti Çekilmesi

Diş Eti Çekilmesi

Diş Eti Çekilmesi Ne Anlama Gelir?

Diş eti çekilmesi nedir sorusu, bu kavramın doktor ve televizyon programlarından sıklıkla duyulması sonucu artmış bir sorudur. Bu sorunun cevabı bu makale okunarak öğrenilebilir. Diş eti çekilmesi, aynaya baktığımızda ve ağzımızı açtığımızda gördüğümüz pembemsi tabakanın gerilerek geriye doğru çekilmesi sonucunda oluşan duruma verilen isimdir. Diş eti çekilmesi, eğer müdahalede bulunulmaz ise zamanla dişleri tutacak diş etinin güçsüzleşmesi ve fazla geriye çekilmesinden dolayı dişleri yeterince sıkı tutamamaya başlaması sebebi ile diş kaybına sebep olabilmektedir.

Diş Eti Çekilmesinin Tedavisi Var Mıdır?

Diş eti çekilmesi, tedavisi olan bir hastalık olması bir yana, aynı zamanda acilen müdahale edilmesi gereken ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Çünkü müdahale edilmemesi takdirde diş eti, oldukça gerilere çekilerek dişleri açıkta bırakacak kadar ilerlemektedir. Bu dişleri açıkta bırakma durumundan dolayı dişlere tutanacak bir alan bırakmayan diş eti, gerilemesi dolayısıyla diş kaybına neden olduktan sonra ise diş eti gerilemesini durdurmak veya tedavi etmek çok daha zor veya anlamsız bir hale gelmektedir. Çünkü diş kayıpları, dil eti çekilmesinin belli bir aşamasından sonra hızla devam ederek çoğalır.

Diş eti çekilmesinin tedavisi var mı diyen hastalara müjde ise yine tıp biliminden gelmektedir: diş eti çekilmesi hastalığının tedavisi vardır.

Diş eti çekilmesi, birçok sebep dolayısıyla gerçekleşebiliyor olmasından dolayı, öncelikle mutlaka uzman bir hekime başvurulması gerektiği unutulmamalıdır. Uzman bir hekime gidilip diş eti çekilmesinin sebebi öğrenildikten sonra hekim, bu hastalığın çözümüne en uygun yöntemi önerecektir.

Diş Eti Çekilmesi Tehlikeli Midir?

Diş eti çekilmesi, fark edilir edilmez müdahale edildiği takdirde, tehlikesizdir. Diş eti çekilmesi, aynı zamanda eğer erken müdahale edilirse, müdahale zahmetsiz, pratik, kolay ve maliyetsizdir. Fakat diş eti çekilmesi ilk zamanlarında fark e dilmez ise veya fark edilmesine rağmen tedavisi ertelenir ise, bir sonraki süreçlerde büyük sorunlara, diş kaybına, vakit kaybına ve nakit kaybına yol açabilmektedir. Bu açıdan diş sağlığı konusunu önemseyen bireylerin, ağızlarının ne durumda olduğuna dikkat etmesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

  • Genelde tomografi ve mr(devlet kurumlarında) istenilir. Bazı doktorlar (özel kurumlarda) kendine güveni olduğundan dolayı elle müdaheleyle implantı yapıyorlar.

  • evet hocam
   oradaki diş boyutları kişiye göre değiştiğinden tam ölçüm yapılması gerekiyor.
   Geçmiş Olsun

   • teşekkür ederim karahan hocam sitenizi gerçekten faydalı buluyorum yakın takipçisiyim. güzel ve faydalı bir site

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?