Diş Sağlığı İçin Bilinmesi Gerekenler

Diş Sağlığı İçin Bilinmesi Gerekenler

Diş sağlığı sadece gıdaların sindirilmesini etkilemiyor. Aslında karaciğerimizden kalbimize kadar diş sağlığının bizi etkilediğini bilmelisiniz.

Peki, diş sağlığı nasıl korunur? Sağlıklı dişler nasıl olur? Yaş faktörü dişleri nasıl etkiler. İşte, merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı verilir. Diş sağlığınızı korumak için dikkatli davranmanız gerektiğini unutmayın.

Sağlıklı Dişler

Dişlerinizin sağlıklı olması bir ölçüye kadar sizin elinizde. Çünkü diş temizliği, diş sağlığını %70’ e kadar etkiliyor. Sonrasındaki etki ise kişinin genetiği ile alakalı. Gün içinde karşılaştığı sorunlar ile alakalı. Bakıldığında sağlıklı diş deyince aklımıza gelen, işlevsellik konusunda sorun çıkarmayan ve beyaz olan dişler. Sağlıklı olması için ilk olarak yapmamız gereken ise düzenli diş fırçalama.

Düzenli Diş Fırçalama;

Sağlıklı dişler için dikkat edilmesi gereken diş temizliği. Yapmanız gereken düzenli şekilde dişlerinizi fırçalamaya dikkat etmenin yanında; doğru diş fırçası, doğru diş temizleyicisi kullanmak. Bunlara göre hareket etmeniz durumunda, temizlik sağlanmış olacak.

Diş temizliğinde diş ipi kullanımı, doğru diş fırçası kullanımı aslında sağlıklı dişler için son derece önemli. Bunları göz önünde bulundurmanız durumunda sorun yaşamadan dişlerinizin sağlıklı olmasını mümkün kılacaksınız.

Düzenli Doktor Kontrolü

Dişlerinizde herhangi bir ağrı olsun ya da olmasın, mutlaka düzenli kontrol gerekiyor. Dişlerinizde iltihaplanma ya da damakta bir sorun olup olmadığı, doktor kontrolleri sırasında çok daha önceden tespit edilir. Bunu bilerek, koruma açısından mutlaka düzenli şekilde dişçiye gitmelisiniz.

  • Varsa çürüklere anında müdahalenin olması

  • Dişlerin diziliminde bir sorun varsa gereken tedavinin yapılması

  • Diş temizliği – diş taşı temizliğinin yapılması

Diş kontrollerinin olması için diş sağlığında diş doktoru görevinin ihmal edilmemesi gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken düzenli şekilde kontrollerin olmasını sağlamak.

Diş sağlığını ihmal etmeyin…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?