Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

 Dukan diyeti, Fransız beslenme uzmanı Dr. Pierre Dukan tarafından geliştirilen, protein tüketimine dayalı sağlıklı ve hızlı kilo verdiren diyettir. Dukan’ın kuralları yıkarak günlük kalori sınırlandırmasını ortadan kaldıran bu diyetinde, izinli gıdaları istediğiniz kadar abartabilirsiniz. Diyet üç aşamadan oluşuyor ve son aşaması bu sağlıklı beslenme biçmini bütün hayatınız boyunca sürdürmeniz için size yol gösteriyor. Yani Dr. Dukan, kendi deyimiyle klasik diyetler gibi kilo verdikten sonra sizi uçurumdan aşağı yuvarlanmaya bırakmıyor, verdiğiniz kiloları hayatınız boyunca nasıl geri almayacağınızı da öğretiyor.

Uygulanış

Dukan diyetinin mantığı oldukça basit. İzinli gıdalar sizin, istediğiniz kadar abartma hakkınız var fakat yasak gıdalar 2.aşamaya kadar hayatınızdan çıkacak. Dukan diyeti yulaf kepeği haricindeki karbonhidrat, şeker, alkol ve yağı yasaklıyor, süt ve süt ürünlerini, eti ve yumurtaya izin veriyor.

Diyete başlamadan önce dukanın sitesinden dukan testi yapıyor, hangi evreyi ne kadar süre yapacağınızı öğreniyorsunuz. Dukan diyetinde üç farklı aşama vardır. Birinci aşama olan atakta kişinin tartıda gördüğü rakamı anormal bir hızda düşürülmesi, kişinin ödem atması ve sağlıklı diyet programı için motive olması amaçlanır.

Bu evrede ekstralar ve sebzeler izinli değildir. Yalnızca protein ve Yulaf kepeğiyle beslenilir. Yulaf kepeği bu evrede 1.5 kaşık kullanılır. Kişinin kilo durumuna göre en fazla on gün sürmesi gereken bu evrenin ortalama süresi 2-4 gün civarıdır.  İkinci evre, seyir evresi. Bu evrede yiyebileceklerimiz arasına ekstralar ve iki günde bir bir porsiyon sebze ekleniyor.

Yalnız dikkat etmemiz gereken şey sebzeyi tek başına değil, etle tüketmek. Üçüncü evre ise hayat boyu kilo koruma evresi başlangıcıyla seyir evresi bitişi arasında yer alıyor. Güçlendirme evresinde haftada bir kez diyet dışına çıkabiliyor, bazı gıdaları da tüketmekte özgür oluyorsunuz. Bu evrenin süresi verdiğiniz her bir kilo için on gün olarak hesaplanır.

Kilo Koruma

Hedeflediğiniz kiloya ulaştınız, şimdi sırada kilo koruma evresi var. Bu evre hayatınız boyunca sürecek. Yasak gıdaları sınırlandırarak tüketebilir, istediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Tek şart hayatınızdan asansörü çıkarmak ve haftada bir kez (Perşembe öneriliyor) saf protein günü yapmak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?