Alkolün etkisi gündüz başka gece başka

Alkolün etkisi gündüz başka gece başka

NewYork dergisine konuşan uzmanlar aynı miktarda tüketilen içkinin etkisinin gündüz ve gece farklı olduğunu belirtti. Bu durumun kişisel ve çevresel olmak üzere iki temel etmene dayandığı kaydedildi.

ABD’deki Dexter Üniversitesi’nden Nyree Dardarin gündüz tüketilen alkolün yemek esnasında tüketildiğine dikkat çekti. Tok karna içilen içkinin kana daha geç karıştığını söyleyen Dardarin, bu nedenle açken alınan alkolün daha çok etkilediğini belirtti.

Diğer uzmanlara göreyse bu, yeme içme alışkanlıklarından ziyade içkinin nerede tüketildiğiyle ilgili. Bir yandan yemek yerken diğer yandan içki içmenin alkolün alım hızını yavaşlattığını vurgulayan uzmanlar bu noktada havanın aydınlık olması, arkadaşlarla birlikte ve stresten azade olmak gibi dış faktörlerin öne çıktığını ifade etti.

Stres duyarlılığı artıyor

ABD’li bilim insanları önceki araştırmalarında çevresel etmenler ile kandaki alkol oranı arasında doğrudan ilişki olabileceğini ortaya koymuştu. Gece ve gündüz alkol verilen fareler üzerinde yapılan bir deneyde gece saatlerinde alkole duyarlılığın arttığı kanıtlanmıştı. ABD’de 60 sağlıklı kadın ve erkek üzerinde yaptığı bir başka deneyde ise strese maruz kalmanın alkole karşı hassasiyeti artırdığı gösterilmişti.

Sputnik

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?