Alkolün Zararları

Alkolün Zararları

Alkolün Zararları

İnsanlarda alkol kullanımı genellikle lise dönemlerinde başlar ve hayatlarının sonlarına kadar devam eder. Gençlik döneminde ara sıra tüketilen alkol ileriki yaşlarda bağımlılık haline gelebilir.

Alkolün Beyne Zararları

Tanımlanmış bağımlılık yaratan en eski madde alkoldür. Öyle ki ‘bağımlılık’ tanımı ilk alkolle yapılmıştır. Alkol, beyne hem kısa vadede geçici, hem uzun vadede kalıcı hasarlar verir. Kısa vadede beyinde gerçekleşen hasarlar arasında kandaki alkol oranının artmasıyla konuşma ve görme bozuklulukları, bütün vücutta meydana gelen uyuşma hissi, hareketlerin ve algının yavaşlaması, hafızada eksiklikler, ertesi gün çekilen baş ağrısı ve uyuşukluk sayılabilirken aynı zamanda beyne uzun vadede verdiği kalıcı hasarlar da vardır; B12 kaybıyla birlikte meydana gelen hafıza güçsüzlüğü, denge kayıpları, iç görü azlığı, öğrenme ve algılama bozuklukları ve depresyon.

Alkolün Göz Sağlığına Zararları

Doğada iki çeşit alkol bulunmaktadır; metil alkol ve etil alkol. Etil alkol tüketilmeye uygunken, metil alkol tüketilmesi durumunda ölüme kadar yükselebilecek sağlık sorunlarına yol açar. Sahte içkilerde ve kolonyaların genelinde kullanılan metil alkol, çok kısa zamanda ölümlere yol açabiliyor. İleri bağımlılık seviyesindeki kişilerin içerisinde denatüre metil alkol bulunan kolonyaları su ile seyrelterek tüketmeleri durumunda gözde görme yetisinin aniden yitirilmesi söz konusu olur. Ayrıca metil alkol, gece körlüğü, şaşılık ve daha nice göz problemlerine yol açabilir.

Bebek Ve Alkol

Emziren annelerin alkol kullanımını emzirecekleri süre boyunca sıfıra indirmeleri gerekir çünkü alkol, anne sütünün besin değerlerini, verimini ve tadını etkiler. Aynı zamanda alkol, yetişkinlerde bile büyük zararları bulunan bir maddedir. Yani bebeğin anne sütü yoluyla alkol tüketmesi bebeğin sağlığı açısından büyük riskler yaratır. Alkol kullanımından sonraki 1 saat içerisinde annenin sütündeki alkol oranı maksimuma ulaşır. Alkol süte tamamen karıştığında sütün tadını değiştirir ve bebek anneyi emmeyi reddedebilir. Bu durum sürekli ise bebeğin bağışıklık sistemi güçlenemez, bebeğin gelişimi yavaşlar ve aç kalır. Aynı zamanda bebekte zeka gelişimi yavaşlayabilir, uyuma problemleri görülebilir, ileride davranış kontrolünde sorun olabilir ve çocuk sosyal yönden zayıf kalabilir. Bütün bunlar alkolün zararları arasında gösterilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?