Asperger sendromu nedir

Asperger sendromu nedir

Asperger sendromu otizm sprektrum bozukluğu olarak adlandırılan tanı kümesinin bir parçası olarak görülür ve çeşitli alanlarda güçlüklere neden olabilen bir durumdur. Asperger sendromu bir hastalık değildir ve bir tedavisi de yoktur. Yani asperger sendromu yaşam boyu devam eder. İnsanlar çoğu zaman asperger sendromunu kendi kimliklerinin bir parçası olarak görme eğilimindedirler.

Asperger sendromu nasıl ortaya çıkar

 

Asperger sendorumuna nelerin sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir. Tek bir nedenden söz edilemiyor olsa da beyin gelişiminde değişikliklere neden olan genetik ve çevresel faktörlerin birleşiminin etkisi olduğu kabul edilmektedir.

Bazı araştırmacılar, gebeliğin erken dönemlerinde çevresel faktörlerle ilgili bir takım değişkenlerin etkisi olabileceğini öne sürmüşlerdir, fakat bu da tam olarak doğrulanmış bir bilgi değildir.

Beyin görüntüleme tekniklerindeki gelişmelere paralel olarak asperger sendromlu bireylerde bazı beyin anomaliliklerinin var olabileceği saptanmıştır. Özellikle asperger sendromunda beynin bazı belirli bölgelerindeki yapısal ve fonksiyonel farklılıklar tanımlamıştır.

Belirtileri

 

Hem çocukluk hem de yetişkinlikte görülebilen Asperger Sendromu çok sayıda ve birbirinden ayrı alanda farklılaşmaya neden olan belirtilere sahiptir.

Bu belirtilerden en dikkat çekenleri kişiler arası ilişkilerde yaşanan güçlüklerdir. Asperger Sendromu olan bireyler konuşma işlevi ile ilgili bir sorun yaşamasalar da bir konuşmayı başlatmak, sürdürmek gibi konularda zorlanırlar. İletişim esnasında karşısındaki kişinin imalarını, esprilerini ya da sarkastik ifadelerini anlamakta güçlük çekerler, benzer şekilde değişen ses tonunun konuşmaya kattığı anlam değişimlerini yakalamak da onlar için hayli güçtür. Konuşurken az miktarda göz kontağı kurarlar.

Tekdüze ve sıklıkla da kendilerine has bir ton ile konuşabilirler. Asperger sendromu olan çocuklar motor beceriler yönünden akranlarına göre daha geç gelişir ve hareketlerinde sakarlıklar görülebilir.

Asperger sendromunun adı Avusturyalı çocuk doktoru Hans Asperger’den gelmektedir.
Asperger Sendromlu bireyler sıklıkla içine kapanıktırlar ve rutinlerine bağlıdırlar. Bu nedenle değişimlerden ve beklenmedik durumlardan hoşlanmazlar. Tekrarlayıcı davranışlar sergileyebilirler. Genellikle kısıtlı ve dar bir ilgi alanları olur. Bazı konulara karşı aşırı denecek kadar yoğun ilgi duyabilir ve o konu hakkında neredeyse tüm ayrıntılara hakim olacak kadar detaycı olabilirler. Yine bu nedenle, spesifik ilgi alanlarındaki bu konular hakkında fazlasıyla konuşkan olabilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?