Bronkovasküler Nedir ?

Bronkovasküler Nedir ?

Alt solunum yollarına ilişkin çeşitli hastalıklar akciğerde gelişmektedir. Bu hastalıkların tanısında akciğer filmi istenir. Hastaların akciğer röntgenlerinin raporlarında yer alan terimler hastaların merakını uyandırıyor. Bu tanımlardan birisi de “Akciğerde bronkovasküler” tanımıdır. Peki bu terim ne anlama gelmektedir. Akciğerde “bronkovasküler izler belirgin” ifadesi hastalığın tanısında çok önemli bir bulgu olmamakla beraber bronşit hastalığında görülen bir durumdur. Film raporundaki bu ifadeler dikkate alınarak belirgin bir hastalık tanısı konmaz. Ancak sadece bu ifade ile kesin bir yargıya varılmamakla beraber solunum sistemini ilgilendiren başka yakınmalarda varsa bir göğüs hastalıkları uzmanına muayene olmak gerekmektedir.

Bronşiolit Berlitileri

Bronşiollerin inflamasyonu hastalığıdır. Küçük hava yollarının iltihaplanması hastalığı genellikle iki yaşına kadar çocuklarda görülen akut bir alt solunum yolu infeksiyonudur.

Aniden başlayan hırıltılı solunumla karekterize olup, çoğunlukla öksürük, burun akıntısı, sık nefes alıp verme ve zor solunum belirtileri gösterir. Genelde üst solunum yoluna ait bulgular ve ateşten 2-3 gün sonra başlayan öksürükle devam eder.

Hastalığın tanısı, hastanın şikayetleri ve klinik bulgular ile konur. Akciger grafisi çoğu olgularda tanı açısından önem kazanabilir. Diyaframda depresyon(diyafram kasının çökmesi) , kostafrenik (diafram ve kaburga arasındaki açı) açıda azalma, bronkovasküler (bronş damar yapısı) görünümde artış olabilir. ve klinikle korelasyon göstermez.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?