Mastürbasyonun Faydaları

Mastürbasyonun Faydaları

Mastürbasyonun Faydaları

Ülkemiz, cinselliğin, hatta insanın kendi vücudunun bile tabu olduğu ülkeler arasında yer almakta fakat mastürbasyon yapmanın faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış ve göz ardı edilemeyecek kadar fazladır.

Vücüda Yararları Nelerdir?

Mastürbasyon yapmak kadınların regl sancılarını hafifletir. Regl döneminde hormonlardaki değişimler yüzünde kadınların cinsel dürtüleri artıyor. Dolayısıyla bu dönemde mastürbasyon yapmak kadın sağlığı ve psikolojisi açısından iyi. Ayrıca Dr. Gaya, orgazm sırasında kanda bulunan bütün kimyasalların ağrı kesici etkisi yarattığını ve genital bölgedeki baskıyı ve rahatsızlığı azalttığını söylüyor. Araştırmalara göre mastürbasyon yapan erkeklerin bağışıklık sistemleri daha güçlü. Erkeklerde sperm atılımı ile birlikte bakterilerin vücuda girmesi engelleniyor ve orgazm olan erkeklerde IgA antikoru daha çok üretiliyor. Diğer bir çalışma ise haftada 5-10 defa arası mastürbasyon yapan erkeklerin ellili yaşlarda kansere yakalanma riskinin azaldığını gösteriyor. Mastürbasyon kadınlarda ise rahim ağzını açar ve mukus ve rahim ağzı salgısı üretilmesiyle enfeksiyonları önler. Mastürbasyon aynı zamanda uyku düzenini de iyileştiriyor. Orgazm sonrasında endorfin, katekolamin ve sitokin gibi uyku getiren hormonlar salgılanıyor. Bu durum seks sonrası uyku durumunu da açıklıyor. Mastürbasyon yapmak genel sağlık açısından da faydalıdır. Endorfin ve katekolamin hormonları stres düzeyimizi artırır. Vücutta biriken enerjiyi atmak da iyi hissetmenin bir sebebi. Ayrıca mastürbasyon bireylerin kendi vücutlarını daha iyi tanımalarını, onları neyin daha çok uyardığını bilmelerini sağlayarak çiftlerin cinsel hayatını da kolaylaştırdığı gözlemlenmekte. Kadınların mastürbasyon yapması egzersiz görevi de görebilir. Orgazmın plato aşamasında artan kan basıncı, solunum ve kalp atışı hem cinsel ilişkide daha fazla zevk almalarını, hem de vajinal kaslarının gelişmesini sağlar.

Mastürbasyonun Zararı Var Mıdır ?

Mastürbasyonun görülen zararları genelde psikolojiktir. Mastürbasyon sonrası bazı kişiler utanç duygusuna kapılabilir, kişinin partnerine olan arzusunu azaltabilir, ki bu ikili ilişkileri kötü etkiler. Bunun yanında mastürbasyon yapmanın zararları biyolojik olarak şöyle sıralanabilir; çok fazla mastürbasyon tahrişe sebep olabilir, gerekli hijyen koşulları sağlanmadığında mikrop kapılabilir, bu yüzden eller dair mastürbasyon sırasında kullanılan her şey temiz olmalıdır, erkeklerde erken boşalmaya yol açabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?