Prolaktin Hormonu Nasıl Düşer?

Prolaktin Hormonu Nasıl Düşer?

Gebe kalmayı engellediği bilinen prolaktin hormonu yüksekliği aslında halk arasında emzirirken hamile kalmayı önleyen bir hormondur.

Lohusalık ve emzirme döneminde yüksek olan prolaktin hormonu, adet düzensizliği ve gebe kalamamaya neden olabiliyor. Bu dönemde korunmasız ilişkiye girenlerin sürpriz hamileliklerle karşıaştığını görürüz. Yani herkeste bu etki görünmese de bazı kişilerin başına gelebilmektedir.

Prolaktin yüksekliği, kan tahliliyle belirlenebilen bir durumdur. Süt üretimini teşvik etmekle görevli olan bu hormon, yumurta gelişimini durdurur ve adet düzensizliğine neden olur. Bu yüzden gebe kalamama sorunu yaşayanların prolaktin hormonu kontrol edilmelidir. 

Polikistik Over Sendromunda Görünebilir

Polikistik over sorununda görülebilen bu hormonun yükselmesi, tansiyon ilacı kullanımı, ağrı kesiciler, doğum kontrol hapları gibi ilaçların kullanılması sonucu da görülebilir. Erkeklerde de prolaktin hormonu yüksekliği, meme büyüklüğü, iktidarsızlık ve kısırlık gibi sorunlara neden olabilir.

Bazı çiftler kısırlık sorunu için başvuru yaptığında hekimlerin bu hormonun yüksek olduğunu görmesi söz konusu olur. Bu durumda sadece prolaktin seviyesinin yükselmesi mi yoksa başka bir sorunun olup olmaması mı gündemdedir incelenmelidir.

Eğer sorununuzu çözmek istediğinizde farklı tedaviler sonuç vermiyorsa, doktorunuza prolaktin hormonu seviyelerine bakması için öneride bulunabilirsiniz.

Prolaktin Hormonu Yüksekliği Nasıl Anlaşılır?

Memeden süt gelmesi sonucu fark edilen bu sorun, cinsel ilişki ve memenin uyarılması sonucu görülebilir. Kan alım zamanı önemlidir. Çünkü sabah saatlerinde bu hormonun yükselmesi son derece normaldir. Adet döngüsünde değişiklikler, memenin uyarımını sağlayan dar iç çamaşırı giyilmesi de bu hormonun yükselmesine neden olabilir.

Tedavide ilaç kullanılır ve kadın ve erkeklerde farklı dozajlarda tedavinin gerçekleşmesi sağlanır. Azaltılmış sperm sayısı ve normal seviyelere indirilmiş hormon düzeyi eğer varsa tiroid sorunuyla birlikte çözülebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?