Diffüz Guatr Nedir?

Diffüz Guatr Nedir?

Diffüz guatr, işlevini bozmadan tiroid bezinin kompansatuvar hipertrofisi ve hiperplazisidir. Diffüz guatr, bir kural olarak, belirgin klinik belirtilere sahip değildir. Tiroid bezinde önemli bir artış ile boyunda baskı hissedilebilir, görünür bir kozmetik kusur vardır. Diffüz guatr tanısı, bezin palpasyonu, ultrason, sintigrafi, ponksiyon biyopsisi, TSH düzeyinin belirlenmesi ile konur. Şiddet derecesine bağlı olarak, yaygın diffüz guatrın tedavisi, iyot preparatlarının uygulanmasını, levotiroksin ile baskılayıcı terapinin ve radyoaktif iyodin ile terapiyi içerebilir.

Diffüz guatr, tiroid bezinin bir hastalığı olup, fonksiyonel aktivitede bozulma olmaksızın hacminde bir artışla birlikte görülür. Diffüz guatrda tiroid bezinin hacmindeki artış dengeleyicidir ve vücutta gerekli tiroid hormon düzeyini muhafaza etmeyi amaçlamaktadır.

Yaygın diffüz guatr prevalansını belirleyen en önemli faktör iyot tüketimidir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya nüfusunun% 13’ünde çeşitli iyot eksikliği olan tiroid bezi mevcuttur. Yeterli iyot alımı olan nüfuslarda, diffüz guatrlar seyrektir. Çoğu zaman, diffüz guatr 20-30 yaşlarında gelişir; Kadınlarda bu durum (ergenlik hamilelik ve emzirme döneminde) genellikle 2-3 kat daha sık görülür. Guatr teşhisi belirtilerin saptanmasının hemen ardından yapılmalıdır. Vakit kaybetmeden doktorunuza muayene olunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?