Guatr Belirtileri Nelerdir?

Guatr Belirtileri Nelerdir?

Guatr belirtileri, bazı hastalarda tiroid bezi ve çevresinde hissedilen semptomlar olarak görülürken, bazılarında hissedilen ve dışarıdan fark edilen bir semptom yoktur. Tiroid bezinin genişlemesi, boynun ön kısmında şişlik olarak görülebilir. Şişliğin boyutu değişebilir, dışarıdan fark edilmeyecek veya dikkat çekecek ölçüde olabilir.

Guatr veya genişlemiş tiroid bezi genellikle ağrısızdır, ancak bazen şişlik veya iltihaplanma şişkin bölgede ağrıya neden olabilir. Guatr, boğaz bölgesinde gerginlik veya ağırlığa yol açabilir. Guatr hastası bazı kişilerin seslerinde değişiklik veya ses kısılması, guatrın sık görülen belirtilerindendir. Bazı hastalarda öksürük de guatr belirtisi olarak görülebilir.

Genişlemiş tiroid bezi veya guatr, bazı belirtilerle sonuçlanabilecek çevre yapıları üzerine baskı yapabilir. Soluk borusu üzerindeki basınç, solunum zorluğuna neden olabilirken, yemek borusu üzerindeki basınç yutmada güçlüğe neden olabilir. Şiddetli vakalarda, ağrılı yutma bazen iştahın azalmasına neden olabilir.

Guatr belirtileri maddeler halinde şöyledir:

  • Boğazda sıkışma hissi
  • Ses kısıklığı
  • Öksürme
  • Nefes almakta zorlanma
  • Yutma güçlüğü

Boğazınızda bir şişlikle birlikte yukarıdaki belirtilerden bir veya birkaçı mevcutsa, teşhis için doktorunuza danışınız. Guatr nedenleri çeşitli olabilmekle birlikte, semptomlarla birlikte tedavinin belirlenmesi adına tespit edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?