Guatr Nedir

Guatr Nedir

Guatr, tiroid bezinin anormal genişlemesi olarak tanımlanır. Guatrlar genellikle ağrısız olmasına rağmen, büyük bir guatr öksürüğe neden olabilir, yutmanızı veya nefes almanızı zorlaştırabilir.

Tiroid bezi metabolizmanızı ve vücudunuzdaki diğer önemli süreçleri kontrol etmenize yardımcı olan hormonları salgılar.

Dünya çapında guatrın en yaygın nedeni beslenmede iyot eksikliğidir. İyotlu tuz kullanımının yaygın olduğu ülkelerde guatr daha çok tiroit hormonlarının aşırı veya az üretiminden veya bezin kendisinde gelişen nodüllerden kaynaklanmaktadır.

Çoğu vaka, tiroid fonksiyonuna herhangi bir zarar vermeyen, hiçbir semptom göstermeyen ve çoğu zaman belirgin bir nedeni olmayan basit guatr olarak sınıflandırılır.

Bazı insanlar az miktarda şişme hissederler. Bazı hastalar ise, nefes borusunu daraltan ve solunum problemlerine neden olan önemli şişliklere sahip olabilirler.

Tedavi, guatrın büyüklüğüne, nedenlerine ve semptomlarınıza bağlı olacaktır. Fark edilmeyen ve problemlere neden olmayan küçük guatrlar genellikle tedaviye ihtiyaç duymaz.

Guatr belirtileri, tedavi seçenekleri ve cerrahi müdahale gerektiren durumlar için yayınladığımız diğer makaleleri de incelemeniz tavsiye olunur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?