Nodüler Guatr Nedir?

Nodüler Guatr Nedir?

Nodüler guatr, çeşitli orijinli ve morfolojinin volumetrik nodal formasyonlarının gelişmesiyle ortaya çıkan tiroid bezi hastalıkları grubudur. Nodüler guatr, boyundaki dışarıdan görünür bir kozmetik defekt, boyun sıkışması hissi, tirotoksikoz semptomları ile birlikte olabilir. Nodüler guatr tanısı palpasyon verileri, tiroid ultrasonu, tiroid hormon indeksleri, ince iğne biyopsisi, sintigrafi, özofagus radyografisi, BT veya MRG’ye dayanmaktadır. Nodüler guatrın tedavisi tiroid hormon ilaçları, radyoaktif iyot tedavisi, hemithiyroidektomi veya tiroidektomi ile baskılayıcı tedaviyi içerebilir.

Nodüler guatr terimi, çeşitli nosolojik formlara atıfta bulunan tiroid bezinin hacim formasyonlarını ifade eder. Nodüler guatr belirtileri nüfusun yaklaşın %50’sinde ortaya çıkar. Kadınlarda nodüler guatr genellikle erkeklere kıyasla 2-4 kat daha sık görülür ve sıklıkla uterin myoma ile kombine edilir. Palpasyon yardımıyla, kural olarak 1 cm’den büyük çaplı düğümler tespit edilir. Olguların yarısından fazlası sadece tiroid bezinin ultrasonu yapılırken bulunur. Tiroid bezinde iki veya daha fazla nodüler oluşum bulunursa multinodal bir guatr söz konusudur.

Nodüler guatrlı hastaların tanımlanmasının ve izlenmesinin önemi, tiroid kanserinin dışlanmasının yanı sıra, bir kozmetik defekt ve kompresyon sendromunun ortaya çıkmasını önlemek için fonksiyonel tiroid otonomisi ve tirotoksikoz gelişme riskini belirlemenin gerekliliğinden kaynaklanmaktadır.

Hastalığın farklı bir türü olan zehirli guatr hakkında bilgi almak için ilgili makaleyi incelemeniz tavsiye olunur. Halk arasında iç guatr olarak da bilinmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?