Soyanın Tiroid Üzerindeki Etkisi

Soyanın Tiroid Üzerindeki Etkisi

Son on yılda, soya, postmenopozal kadın vücudunda zararlı etkileşimlere neden olabilecek bir endişe yaratmaya başladı. Soyadaki “izoflavonlar”, özel bitki kimyasalları, hormonal etkilere bağlandı.

Bu arada, araştırmacılar soya ve menopoz arasındaki gerçek ilişkiyi değerlendirmek için çalışmalar yürütmektedir. Sadece yayınlanmış olanlardan biri, soyadan elde edilen bir ekin olan “genistein”ın kadın tiroid fonksiyonuna zarar vermediğini ortaya çıkardı.

Genistein, ünlü izoflavonlardan biridir ve makyajı, östrojen hormonuna benzerdir. Genistein’in, vücutta estrojeni taklit ettiğine inanılmaktadır ki bu da olumlu ve olumsuz sonuçlara neden olabilir. 2007’de yapılan bir çalışma, bu takviyelerin (kalsiyum ve D vitamini ile) kemikleri incelmekte olan postmenopozal kadınlarda kemikleri güçlendirebileceğini ortaya koydu.

Kemiklerden ziyade, genisteinin tiroidi etkileyip etkilemediğini görmek istediler. Tiroid, vücutta metabolizma dahil olmak üzere birçok bedensel süreç üzerinde doğrudan etkisi olan bir bezdir. Tiroid az ise, kilo alımı, kronik yorgunluk ve soğuğa karşı duyarlılık gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Önceki araştırmalar, isoflavonların üretilmekte olan tiroid hormonlarının miktarını azaltabildiğini göstermiştir. Ayrıca, isoflavonların vücudunuzun bu tür hormonları oluşturması gereken temel mineral iyotunu bozabileceğini de bulmuştur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?