Kadınların Kâbusu: Vajinismus Problemi

Kadınların Kâbusu: Vajinismus Problemi

Kadınların Kâbusu: Vajinismus Problemi

Cinsel ilişki hem kadın hem de erkek açısından temel bir ihtiyaçtır. Bu nedenle her iki tarafın da cinsel ilişki sırasında keyif alması gerekir. Eğer bu durum sağlanamazsa; son derece haz veren cinsel ilişkiler büyük bir kâbus haline dönüşebilir.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, ortada herhangi bir fiziksel problem olmamasına rağmen kadınların cinsel ilişkiye girememesidir. Vajinismus problemi her 5 kadından 1’ inde karşılaşılan bir problemdir.

Vajinismus Hastalığının Nedenleri

Vajinismus hastalığının nedenleri genel olarak psikolojiktir. Çünkü kadınlar, daha çocukluklarından başlayarak cinselliğe karşı ön yargı ile büyütülürler. Cinselliğin korkunç bir şey olduğu çocuklara aktarılır. Kadınlar da bu bilgiyi bir şekilde bilinçaltına yerleştiremezler. Cinsel ilişki sırasında bu korku ortaya çıkar. Daha önce hiçbir cinsel deneyimi olmayan pek çok kadın bu korku nedeniyle cinsel ilişkiye izin vermez.

Kadınlarda görülen vajinismusun bir diğer nedeni de kadınların daha önce cinsel yönden yaşadığı kötü deneyimlerdir. Özellikle ilk cinsel ilişki kadınların cinselliğe bakışı üzerinde önemli rol oynar. Kadın ilk ilişkisi sırasında hiçbir acı yaşamadıysa bu diğer cinsel ilişkilerini de etkiler. Ancak ilk ilişkide erkek tarafından zorlanan ve acı duyan kadın bundan sonraki ilişkilerinde vajinismus durumu yaşayabilir.

Vajinismus Hastalığının Nedenleri

Vajinismus Hakkında Yanlış Bilinenler

Vajinismus maalesef ülkemizde çok önemsenmeyen bir durumdur. Üstelik vajinismus hakkında pek çok yanlış bilgi vardır. Bu bilgilerden ilki vajina genişliği dar olan kadınların vajinismus olduğudur. Bu son derece yanlış bir bilgidir. Çünkü vajinismus yaşamada vajina darlığının hiçbir önemi yoktur. Çünkü vajina oldukça esnek bir yapıdadır.

Vajinismus ile ilgili bir başka bilinen yanlış da bu durumun sadece kadını ilgilendirdiğidir. Cinsel ilişki sırasında erkeğin tutumu bu rahatsızlığı arttırabilir ya da azaltabilir. Bu nedenle vajinismus sadece kadını ilgilendirmez. Hem kadını hem de erkeği ilgilendirir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi için mutlaka profesyonel bir yardım almak gerekir. Hem kadın hem de erkek bu yardımı almalıdır. Çiftlere cinsellik terapisi yapılarak vajinismus şikâyetlerini ortadan kaldırmak mümkündür. Sağlıklı bir cinsel yaşam için her durumda uzman yardımı almak son derece önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?