Kızım Akdeniz Anemi Taşıyıcısı. Tedavi İçin Nasıl Bir Yol İzlemeliyiz?

Kızım Akdeniz Anemi Taşıyıcısı. Tedavi İçin Nasıl Bir Yol İzlemeliyiz?

Akdeniz anemi taşıyıcısı olan çocuklar için ebeveynler endişeli. Peki, akdeniz anemi hastalığı tedavisinde izlenmesi gereken yol nedir?

Akdeniz Anemi Tedavi Süreci

Hastalık hakkında detaylı bilgiler edineceğiniz, çözüm yolları arayacağınız bir süreç sizi bekliyor. Akdeniz anemisi hakkında ne biliyorsunuz? İlk olarak bu hastalığın genetik olduğunu bilmelisiniz. Hastalıkta iki gen etkili.

  • Taşıyıcı olmak: İki genden birinde bozukluk olursa, taşıyıcı olunur.

  • Hasta olmak: İki genin ikisinin de bozuk olması durumunda, kişi talesemi hastası olur.

Belirtilerinin daha bebek yaşta görülmesi söz konusudur. Ciddi derecede kansızlık sorunu yaşanır. Kalp yetmezliği de yaşanan problemler arasında olacaktır. Dalak büyümesi, yüz kemiklerinde değişiklikler olacaktır. Demir birikimine bağlı olacak şeklide; kalp, pankreas, karaciğerde bozukluklar olabilir.

Akdeniz anemi taşıyıcıları da yukarıda verilen belirtileri gösterebilir. Taşıyıcı olmak direkt olarak üreme sonucunda kişinin çocuğunda da bu genin bulunması ya da direkt olarak bu hastalık ile doğması sonucuna da neden olacaktır.

Talesemi Minör

Talesemi hastalığının taşıyıcılığı talesemi minör olarak ifade ediliyor. Taşıyıcılarda görülebilecek olan belirtileri göz önünde bulundurmanız durumunda, çocuğunuz için bu belirtilerin en aza indirilmesi konusunda bir şeyler yapabilirsiniz.

  • Göz kararması

  • Halsizlik

  • Baş dönmesi

Belirtilere eşlik eden bir demir eksikliği olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu gibi bir problem de varsa, en aza indirilmesi için doktorunuz tarafından izlenmesi gereken bir tedavi süreci olabilir. Tedavinin genele yayılması, zaman zaman kişinin demir eksikliği sorunu için destek alması gerekebilir.

Akdeniz anemesi taşıyıcıları ne yapmalı sorusuna verilen yanıt üzerinden hareket ettiğinizde sorun yaşamayacaksınız. Belirtilerin etkisinin en aza indirilmesi ile kişinin normal hayatına dönmesi büyük ölçüde söz konusudur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?