Hem rahat uyku hem kilonuz için öneriler: Yatma zamanının

Hem rahat uyku hem kilonuz için öneriler: Yatma zamanının

AYŞE TOLGA

Uykusuzluk insülin direnci, stres artışı, açlık hormonu düzeyleri ve yavaş metabolizma ile yakından alakalı ve bunlar da kilo almaya sebep oluyorlar. Dolayısıyla uyku vaktiniz geldiğinde bazı ritüeller edinmek daha iyi uyumanızı ve böylece kilo vermenizi sağlayacaktır.

İşte öneriler:

Dans edin: Genelde bir iş günü sona erdiğinde, yemek ve uyku için ancak enerjimiz kalır fakat yine de geç saatlere kadar otururuz. Bunun sebebi beynimizin yorulması ancak bedenimizin yorulmamasıdır. Dolayısıyla akşam yemeği yemeden önce ikisini birbirine eşitlemek için dans, yüzme, koşma, yürüme gibi sporları yapmamız lazım. Egzersiz sadece yağları harekete geçirmeyecektir, aynı zamanda beyin fonksiyonlarını iyileştirecektir ve daha hızlı uyumanızı sağlayacaktır. Spor kasları da güçlendirir, stresi azaltır ve size bir ışıltı verir.

Kuruyemiş tüketin: Fazla endişeli olmak uykusuzluğa sebep olur ve stres ise kortizol düzeylerini yükseltir, neticesinde oksidatif stres artar ve inflamasyonlar ortaya çıkar. Bu düzeyleri düşürebilmek için bazı sağlıklı gıdaları tüketmeniz gerekiyor. Bunlar arasında kuruyemişler bulunuyor.

Peyniri unutmayın: Peynirlerde L-triptofan adlı madde bol bulunur ve bunun yanında kazein bakımından zenginlerdir. Bu iki madde uykuyu iyileştirir. Dolayısıyla akşam yemeğine biraz peynir eklemek hem sizi dinlendirecek, hem stresi azaltacaktır.
Süt için: Sıcak bir bardak sütün içine biraz zerdeçal katın. Bunu içince bebekler gibi uyuyacak, çiçekler gibi kalkacaksınız.

Cep telefonunu kapatın: Bütün elektronik cihazlar hem geç saatlere kadar ayakta kalmamıza sebep olurlar hem de uyku hormonu salgılanmasına engel olurlar. Dolayısıyla yatmadan en az 30 dakika önce bu ürünlere hoşçakal demek gerekiyor.

Yatağınızı yapın: İyi düzenlenmiş, temiz ve konforlu bir yatak, çok çekicidir. Zira yatak iyi yapıldığı zaman beyin rahatlar ve uyku da daha iyi hale gelir. Dolayısıyla yatağınızı toplamaktan çekinmeyin ve yastıkların, çarşafların yumuşak olmasını sağlayın.

hem-rahat-uyku-hem-kilonuz-icin-oneriler-yatma-zamaninin-aliskanligi-degissin-435034-1.Ayaklarınızı yıkayın: Biraz ılık suya tuz ve lavanta öz yağı ekledikten sonra ayaklarınızı bunun içinde 10 dakika bekletin. Bu esnada ayakları yukarı aşağı hareket ettirebilirsiniz. Hatta ayak masajı yapan çarklı aletleri de suyun içinde kullanabilirsiniz.

Duş alın: Eğer ayakları yıkamak yeterli gelmiyorsa güzel bir duş uyku öncesinde iyi gelecektir. Banyo suyunuza biraz epsom tuzu ve öz yağlar ekleyerek rahatlayabilir, yahut doğrudan duş da alabilirsiniz.

Konforlu kıyafetler giyin: Ayak masajının ardından pamuk veya satenden rahat kıyafetler giyin. Böylece nefes alışınız düzene girer ve yatakta hareketleriniz daha kolay olur. Yatakta asla sıkı ve kalın şeyler giymeyin.

Yatak odasını havalandırın: Yatak odası iyi havalandırılmalı. Sıcaklık çok yüksek veya düşük olmamalı. Bu nedenle yatmadan önce odanın pencerelerini bir süreliğine açın.

Günlük tutun: Bilgisayarda takılmak veya video izlemek gibi şeyler yerine bir deftere günlük yazın. Zira kağıt kalem gözlerinizin dinlenmesini sağlayacaktır.

Mutfağı kapatın: Sütü içtikten sonra mutfağı artık kapatın, temizleyin ve bir daha girmeyin. Zira mutfağa girdikçe canınız bir şeyler yemek isteyecektir. Geç saatlerde yemek ise siz farkında olmadan kilo almanıza sebep olacaktır.

Tuvaleti kullanın: Uyumadan önce tuvalete gitmek gerekli çünkü uyurken sıkışmak maalesef hem uykuyu bozar hem de uyumanıza engel olur. Ayrıca dişinizi fırçalamak da açlığınızı bastırmanıza yardımcı olacaktır.

Kitap okuyun: Bir kitap okumak kolayca uyumanızı sağlar, ayrıca size bir şeyler katar ancak e-kitap değil basılı kitapları okumaya gayret edin. Ayrıca gözleriniz elektronik cihazlardan gelen radyasyon ve ışıktan genelde rahatsız olur.

Işıkları kapatın: Odanızda asla ışık açık uyumayın çünkü uyku hormonu melatonin ancak tam karanlıkta yeteri kadar salgılanır. Bu hormon hem stresi azaltır hem de uyku zamanı ve kalitesini arttırır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
uyku ve obezite

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?