Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Günümüzde birçok insan kilo verme problemi yaşamaktadır ve bu yüzden bir çok yola başvurmaktadırlar. Bu yollardan birisi de tüp mide ameliyatıdır. Bu ameliyat ile birlikte hastalar doyuma çabuk ulaşır ve iştahını kontrol edebilir. Peki bu ameliyat nasıl yapılır:
Genel anestezi ile uyutulan hastanın midesi, yemek borusu ile kesiştiği yerden başlayarak oniki parmak bağırsağına kadar uzunlamasına kesilir. Kesilen parça çıkarılarak geriye tüp şeklini almış bir mide bırakılır.
Bu ameliyat hastanın karın bölgesine 5 adet 1 cm çapında delik açılarak yapılır. Ameliyat el ile değil ultrasonik aletler yardımıyla yapılır. Bu ameliyatta önemli olan nokta midede bulunan fundusun büyük kısmının çıkarılmasıdır; çünkü yemek yendiğinde beyne ulaşan sinyaller fundus sayesinde olmaktadır. Büyük bir kısmı çıkarıldığında beyne doyma sinyali daha çabuk giderek hasta daha az yemek yeme ihtiyacı duyacaktır. Fundusun tamamı alınır ya da yeteri miktarda bırakılmaz ise midede reflü gibi hastalıklar oluşabilir.
Tüp Mide Ameliyatının Riski Var Mıdır?
Tıp alanında asla risk taşımayan bir ameliyat türü maalesef bulunmamaktadır. Tüp mide ameliyatı ise düşük riskli ameliyatlar grubunda yer almaktadır; ancak bu risk yaş grubuna göre de değişiklik göstermektedir. Düşük riskli ameliyat sayılmasının sebebi ise yapılan ameliyatlarda %95 oranında bir başarı yüzdesi bulunmasıdır. Ameliyat riskinin daha da azaltılması için temiz ve hijyenik bir ortam aynı zamanda da alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi taktirde ameliyat riski biraz daha artabilir. Bu yüzden ameliyat fikrini kesinleştirmeden önce sağlık durumunuzu göze alarak iyi bir analiz yapmalı, ameliyat olmak istediğiniz kurumu ve kişileri araştırmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?