Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Safra kesesi vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Son zamanlarda safra kesesi ameliyatı da artmaya başmıştır. Bu durum safra kesesi ameliyatıın nasıl yapıldığını merak konusu haline getirmiştir. Safra kesesi adı üzerinde karaciğerin üretmiş olduğu safrayı depoluyor. Yağlı besinlerin vücudumuzda nasıl emildiğini düşünürsek aklımıza gelen tek cevap bu olacaktır. Safra kesesi vücudumuzdaki yağların emilimini sağlar.

Laparoskopik Ameliyat

Safra kesesi ameliyatını genellikle kapalı olarak yaparlar. Bu olaya laparoskopik denir. Karnınızın safra kesesinin bulunduğu kısma minik kesikler ile çubuklar sokulur. Bu çubuk aletler ile ameliyata başlanıra meliyat tamamen anetezi ile yapılır.

Safra Ameliyatı

  • Safra kesesi ameliyatı sık sık yapıldığı için artık yöntemi de açıkça bilinmektedir. Safra kesesinin bulunan kanalının ve damarlarının bölünmesi ile başlanır.
  • Bu damarlar ve kanallar bölündükten sonra ayrılır ve karaciğere yapışık olan kısmı çıakrtılır. Safra kesesinin içerisinde taş ve çamur vardır.
  • Safra kesesi çıkarılırken bunlr da çıakrtılır. Göbeğinizden bir boru sokulur. Yaklaşık olarak 5 litre gaz ile şişirilir.
  • Bu boru içine kamera sokulması içindir. Karın içinde neler olup bittiğini bu sayede görebilir doktorlar.
  • Cerrahi kullandığınız aletlerin vücudunuzdaki organlara zarra vermemesi için görmek iyi bir avantajdır.
  • Televizyondan her hareket sırası ile izlenir. Hareketlerin nasıl olduğunu nasıl meydana geldiği belirlenir.

Video Kaydı Alabilirsiniz

Dilerseniz veya gerekirse safra kesesinin ameliyatı sırasında video kaydı alabilirsiniz. Ameliyatta il önce safra kesesinindış kısmındaki damar ve kanal titanyum zımparalar ile kapatılır. Kapatıldıktan sonra kesilir ve ayrılır. Safra kesesi ile karaciğer arasındaki bağ ayrılır. Oluşan kese ise deliklerden çıkartılıt. Gazı en son boşaltıp dikişle ameliyat tamamlanır.

Ameliyat Süresi

Safra kesesi ameliyatı çok zor bir durum olmadığı sürece uzun sürmez. Genellikle 15 ila 45 dakika arasında sürer. Çok ilerlemiş bir safra sorunu yaşayan kişilerin daha da uzun sürebilir. Yani cerrahi işlemler arttıkça ameliyat süresi uzar. Ameliyat olan hatsanın direnci de bu konuda önemlidir. Hastanın safra kesesi ile bağlantısı olandiğer organlarının özellikleri de ameliyata etki edecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?