Kanseri tespit eden sakız üretildi

Kanseri tespit eden sakız üretildi

Bir biyoteknoloji şirketi, kişinin kanser olup olmadığını belirleyebilen bir sakız geliştirdi.

CNN’de yer alan habere göre bu sakız, vücutta her bir kanser tipine özgü olarak ortaya çıkan uçucu organik bileşikleri yakalayacak. Ardından da bu sakız incelenerek kişinin kanser olup olmadığı tespit edilecek.

Çiğneme sırasında, kişinin tükürüğünde bazı kanser türleri tarafından salınan ‘uçucu’ kimyasal bileşikler sakız tarafından emilir. 15 dakika çiğnendikten sonra sakız, bu kimyasalları içerip içermediği belirlenmek için analiz edilir.

Şimdiye kadar bilim adamları, pankreas kanseri, akciğer kanseri ve meme kanserini tespit edebilen farklı sakız türleri geliştirdi.

Araştırmacılar, eğer başarılı olursa bu sakızın kan testleri, idrar örnekleri ve biyopsilerin sona ermesi anlamına gelebileceğini söyledi.

Doktorlar sakızın içinde hangi bileşiklerin bulunduğunu belirleyerek hastada hangi kanser türünün bulunduğunu söyleyebilecek. Teknik olarak sakız uçucu maddeleri yoğunlaştırıyor. Her hastalık nefeste farklı kimyasalları meydana getiriyor. Ayrıca sakızın ağızda uzun bir süre kaldığını ve teste dayanacak kadar dayanıklı olduğu belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?