Psikolojik Danışmanlık Hizmeti Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

Psikolojik Danışmanlık Hizmeti Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

Psikolojik Danışmanlık Hizmeti Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

Sorunlarının üstesinden kendi başına gelemeyen her birey mutlu ve huzurlu bir hayata kavuşmak için psikolojik danışmanlık hizmeti almalıdır. Her insanın iyi bir hayat sürmesi  bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı olmasına bağlıdır. Günümüzde insanların iş hayatlarında,  aile hayatlarında ya da sosyal hayatlarında ruh sağlığını bozan birçok olayla karşılama olasılığı ise çok yüksektir. Dolayısıyla  sinir, stres, endişe gibi duyguları yoğun yaşayan bir birey mutsuz bir hayat geçirir ve sorunlarının üstesinden gelemezse mutsuz günlere hatta yıllara mahkum olur. Bu yüzden beden sağlığını dahi kaybedebilir. Psikolojik danışmanlık hizmeti psikolog aracılığıyla hastalara sunulur ve ilaç tedavisi yerine hastanın dertlerini psikologa anlatarak hem içini döktüğü hem de tavsiye ve çözümler beklediği bir tedavi şeklidir.

Nasıl Bir Tedavi Uygulanır? 


Psikolog hastaya çeşitli sorular sorar ve hastanın problemleri dahilinde hastanın sorunlarını belirler. Bunun için ilk seanslarda hastayla konuşulup ardından psikolojik testler yapılır. Psikolojik testler uygulandığında hasta kendisine verilen formlardaki test sorularını yanıtlar,  boşluk doldurmaları tamamlar. Eğer hasta çocuk ise psikolog çizimler, resimler veya oyuncaklarla çocuğun ruh halini ve sıkıntılarını tespit eder. Daha sonra  gerekli görürse hasta kişinin yakınları ile de görüşmeler yapar ve onların hastayla ilgili gözlemlerini dinler. Bu doğrultuda psikolojik danışmanlık hizmeti kapsamında yakınlara hastanın iyileşme sürecini hızlandıracak öneriler verir. Sorunun şiddetine göre seans seans yani belirli zaman aralıklarıyla hastayla görüşmeler yapar. Hastaya sunduğu çözüm önerilerini hastanın hayatında ne derece uyguladığını ve faydasını görüp görmediğini gözlemler.

Psikolojik Danışmanlık Hizmeti İçin Nereye Başvurulmalıdır? 


Psikolojik hizmetler genellikle özel sunulan hizmetlerdir ve bir ücret karşılığı verilir. Bu yüzden insanlar pek başvurmayı düşünmez. Ancak ruh sağlığı bireyin günlük hayatının her anına etki eden bir durumdur. Günlük hayattaki harcamalar ile kıyaslandığında psikolog fiyatları uçuk fiyatlar değildir. Ayrıca psikologlara başvurmak ve tedavi görmek ayıp bir durum da değildir.  Ancak psikolojik tedavilerde hasta gönüllü olarak iyileşmeyi istemelidir.

Bu nedenle hasta kişinin rızasıyla  bu tedavilere başvurulmalıdır. Unutulmamalıdır ki kişi iyileşmeye istekli ve yardıma açık olursa psikolojik danışmanlık hizmeti alarak tedavi olup mutlu ve sağlıklı bir hayata kavuşur.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?