Sağlık Bakanlığı’ndan kaplıca arama portalı

Sağlık Bakanlığı’ndan kaplıca arama portalı

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Hüseyin İlter, Türkiye’nin kaplıcalarının tıbbi açıdan faydalı termal sulara haiz bir ülke olduğunu belirterek Türkiye’nin kaplıca indeksini bulunduran kaplıca arama portalı hakkındaki malumat verdi.

Sağlık Bakanlığı’ndan kaplıca arama portalı

Dünyanın birçok ülkesinden Türkiye’deki termal sulara yönelik istek olduğunu dile getiren İlter, “Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü olarak kaplıca sularının kalitesi bakımından izlemlerini yapıyoruz. Uzun senelerdir yaptığımız bu emek harcamaları elektronik ortama aldık. Bunların neticelerini da vatandaşlarımızın bilgisine sunuyoruz.” diye konuştu.

“BU BİLGİLERİ VATANDAŞLARIMIZA AÇIYORUZ”
Türkiye’deki ilıca sularının Sağlık Bakanlığı tarafından açılan Tıbbi Değerlendirme Kurulu tarafından incelendiğini ve şifa özelliklerinin belirlendiğini özetleyen İlter, endikasyonu belirlenen ilıca sularının kullanılacağı tesislere, İl Sağlık Müdürlüklerince ilkin tesisin inşasına yönelik tesis izni, inşası sonrasında işletme izni verildiğini aktardı.

İlter, yapılan tüm çalışmalara ait verilerin ise Sağlık Bakanlığı Çevre Sağlığı Bilgi Yönetim Sistemi kapsamında elektronik olarak takip edildiğini belirterek, “Bu detayları yurttaşlarımıza açıyoruz. Hangi bölgede, hangi tesis var, bu tesislerin sularında hangi özellikler var ve hangi hastalıklara iyi gelir.

Bu bilgileri, www.Kaplica.Saglik.Gov.Tr adresi üstünden yurttaşlarımız takiplerini yapacak. İlerleyen dönemde de tesis bilgilerini de buna ekleyebilirsek, termal turizmine önemli bir katkımız olacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı’ndan kaplıca arama portalı

“243 KAPLICA TESİSİ ONAYLI”
Türkiye’nin termal gezim açısından da iyi bir noktaya gelmesini istediklerini dile getiren İlter, şunları kaydetti:

“Takip ettiğimiz verileri de buradan yayınlayarak yurttaşlarımıza daha doğru aktüel detayları oluşturabiliriz. Bakanlığımızdan onaylı 243 tane ilıca tesisi faaliyet göstermektedir. Bu tesislerde 450 adet tedavi birimi bulunmaktadır. Bütün kaplıca tesisleri Bakanlıktan izin almak niteliğinde. Bizden izinli olan bütün kaplıcaları, işletmeci bilgilerine kadar hepsini bu sistem üzerinden yurttaşlarımız görebiliyor.

Kaplıca tercihi yapmadan önce, hangi ilde, hangi tesis bulunuyor, bu tesisteki suyun niteliği nedir, tesiste hangi tedavi birimleri bulunuyor ve hangi rahatsızlıkları iyi geliyor. Suyun sıcaklığı, suyun tuzlu, florlu, demiri, mineral içerikleri gibi tüm özelliklerini yurttaşlarımız görebilecek.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?