Ülsere İyi Gelen Besinler

Ülsere İyi Gelen Besinler

Ülsere İyi Gelen Besinler

Mide ülseri son zamanların en kötü hastalıkalrından biri haline gelmiştir. Çevremizde yediğimiz tüm besinler artık mide yapısına zarar vermektedir. Midenizin zarında ve mide duvarının dokusunda meydana gelmiş iltihaplı yaralardır. Mide ülseriniz var ise karın ağrınız, baş ağrınız, ksuma probleminiz ve mide bulantınız da var demektir. Mide ülserine genellikle doktorlar ilaçlar kullanılır. Midenize zarar verecek yiyeceklerden kaçınmalısınız.

Faydalı Besinler

Mide ülserine faydalı besinler genellikle vitami açısından zengin besinlerdir. Özellikle K vitamini bakımından zengin olan besinler mideye iyi gelir.

  • Lifli gıdalar: mideniz için oldukça faydalı besinlerdir. Tahıllı ekmekler, sebze, meyve, hurma gibi lif açısından zengin besinleri mide ülseri olan kişiler sıkça tüketmelidir. Asit mdieyi daha çok tahriş etmemesi için lifli besinler sıklıkla tüketilmelidir.
  • K vitamini: k vitamini ülser denilince akla mide ülseri gelir. Gereken en önemli vitamin k vitamindir. K vitamini kullanımı ülser tedavi sürecini oldukça azaltmakatdır. Lahana, ıspanak, avokado, kuş konmaz, soya, çavdar, çavdar ekmeği, yonca gibi besinler k vitamini açısından zengindir.
  • Flavonoidler: ülserin en önemli düşmanlarından biri de flavanoidlerdir. Ülseirn önlenmesinde büyük katksıı vardır. Midenizde oluşan yaraların giderilmesinde flavanoidler kullanılır. Peki flavanoid nedir? Peptik yani asidik olan ülserin oluşumundan sorumlu olan helicobacter pylori bakterisinin çoğlamasını engelleyen maddelerdir. Sarımsakta, soğanda, kerevizde ve elmada bolca bulunur.

Bu saydığımız gıdaları sadece mide ülseri olan kişiler değil mide ağrısını sıkça yaşayan kişiler detüketmelidir. Stres ise mide ülseri ve mide ağrısının en büyük nedenidir. Bu nedenle rahatlamaya ve strese girmemeye çalışınız. Bu mide dostu olan besinler grubundaki besinleri düzenli olarak tüketmeniz zaman içerisinde midenizdeki iltihaplı yaraların azalmasını sağlayacaktır. Bu sayede mide zarınız incelmeyecek ve mideniz rahatlayacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanılan besinler her ne kadar mide ülserine yararlı besinler rubuna girse de bazı hastalara çok zarar vermektedir. Eğer bu besinlerden herhangi birini kullanırken tekrar ağrı hissederseniz hemen kullanmayı bırakmalısınız. Doktorunuzu bu durum hakkında bilgi vermelisiniz ve hemen size uygun olan tedaviye başlamalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?